Chór Chłopięcy „Słowiki Lubelskie” jest chórem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Opiekę nad chórem sprawuje Urząd Marszałkowski w Lublinie, a bezpośrednio Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie przy ul. Dolna Panny Marii 3.

Chór swoją działalność rozpoczął w 1986 roku z inicjatywy Bronisława Leszka Mikity.
Tworzą go śpiewacy amatorzy – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miasta Lublina. Chór zrzeszony jest w Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores oraz w Polskim Związku Chórów i Orkiestr.

Natomiast, opiekę organizacyjną związaną między innymi z kontaktem z rodzicami chórzystów sprawuje Stowarzyszenie Wspierania Chóru Chłopięcego „Słowiki Lubelskie”, zrzeszające głównie rodziców.

Chór prowadzi aktywną działalność artystyczną, występując w kościołach i salach koncertowych w Polsce i za granicą (Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Włochy, Litwa, Hiszpania). W 2012 r. chór nagrał płytę „Kolędy i pastorałki”, a w 2014 r. płytę z utworami pasyjnymi „Miserere”.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych. Zdobył między innymi :

Srebrny Dyplom na II i III Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie  (2011 i 2012 r.),

Brązową wstęgę Solcy na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki chóralnej w Ejszyszkach na Litwie (2013 r.),

Złoty kamerton na XXXIII Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy (2013 r.),

Dyplom w Złotym Paśmie w Kategorii Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych,

Nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie oraz Nagrodę specjalną za muzykalność i kulturę brzmienia na II Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku (2015 r.),

Srebrny dyplom na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis” w Lublinie (2016 r.),

Złoty dyplom, Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora oraz Nagrodę specjalną za dbałość o kulturę śpiewu i wyróżniającą pracę nad emisją młodych głosów na II Międzynarodowym Konkursie chóralnym im. Prof. J. Świdra w Cieszynie (2016 r.)

Srebrny dyplom na VI Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2019 r.)

Srebrny dyplom na III Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Karczmiskach (2019 r.)

Brązowy dyplom na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis (2019 r.)

Dodaj komentarz